Szukaj opon

Opony w rozmiarze 195/65 R15 są najczęściej komentowane na różnych forach internetowych. Można zauważyć, że przeważają opinię użytkowników takich samochodów jak: Ford Focus, Volkswagen Golf czy Passat, Skoda Octavia, a także Opel Astra i Kia See’d. Są to opony dla samochodów w klasie średniej, przez wielu nazywanej jako ekonomiczna. Jak można zauważyć po ofercie na naszej stronie, są bardzo popularne i korzystne cenowo.

ECE-R 30 to przepisy, które obowiązują w całej Europie i mówią o tym, w jaki sposób oznaczać opony, aby były one zrozumiałe w odczytywaniu. Przede wszystkim, wszelkie parametry powinny znajdować się na oponie – po boku w postaci liczb i liter.

W przypadku rozmiaru 195/65 R15 powyższe liczby informują o:

195 – jest to oznaczenie szerokości opony ( przekroju). Liczba ta jest wyrażona w milimetrach, a oznacza odległość między jednym (ściana zewnętrzna), a drugim (ściana wewnętrzna) najbardziej oddalonym punktem na oponie, gdy jest założona na feldze. W tym przypadku mowa jest o 195 mm. Wartości są obarczone błędem statystycznym.

65 – to tzw. profil opony. Wartość jest wyrażana w procentach – oznacza szerokość do wysokości profilu opony.

R – litera R, która pojawia się w oznaczeniu mówi, o tym, że opona ma konstrukcję radialną. Jest to najpopularniejsza konstrukcja dostępna na rynku opon do samochodów osobowych.

15 – średnica felgi, którą wyrażamy w calach. Mówi o tym, jaką średnicę powinna mieć felga, aby założyć na nią oponę.

  • Zobacz jak odpowiednio dobrać oponę do twojego auta.

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl