Szukaj opon

Opony w rozmiarze 205/55 R16 najczęściej są zakładane w samochodach o klasie średniej – ekonomicznej. Mówi się, że jest to najpopularniejszy rozmiar dostępny na rynku, stąd bardzo duży wybór u różnych producentów (nie tylko tych oferujących ogumienie w średnich cenach), ale i lepszej – a zarazem droższej klasy. W przypadku rozmiaru 205/55 R16, najczęściej można je zobaczyć na takich autach jak Audi A3, A4 oraz A6, BMW serii 3, Ford Focus, Mondeo, Renault Laguna, Toyota Avensis czy w Skodzie Octavia, Volkswagenach Golf i innych.

ECE-R 30 to przepisy, które obowiązują w całej Europie i mówią o tym, w jaki sposób oznaczać opony, aby były one zrozumiałe w odczytywaniu. Przede wszystkim, wszelkie parametry powinny znajdować się na oponie – po boku w postaci liczb i liter.

W przypadku rozmiaru 205/55 R16 powyższe liczby informują o:

205 – szerokość opony (odnosząca się do przekroju). Wartość jest wyrażona w milimetrach, która mówi o odległości między jednym (ściana zewnętrzna), a drugim (ściana wewnętrzna) najbardziej oddalonym punkcie na oponie, gdy jest założona na feldze. W powyższym przykładzie mowa jest o 205 mm. Wszystkie wartości mogą się różnić w rzeczywistości o kilka mm – jest to granica błędu, którą dopuszcza producent.

55 – to tzw. profil opony. Tę wartość wyrażamy w procentach – jest to oznaczenie szerokości do wysokości profilu opony.

R – litera R, która pojawia się w oznaczeniu mówi, o tym, że opona ma konstrukcję radialną. Jest to najpopularniejsza konstrukcja dostępna na rynku opon do samochodów osobowych.

16 – średnica felgi, którą wyrażamy w calach. Informuje użytkownika jaką średnicę powinna mieć felga, aby można było założyć oponę na felgę.

  • Zobacz jak odpowiednio dobrać oponę do twojego auta.

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl