Szukaj opon

Czym się różni opona radialna od diagonalnej?

Czym się różni opona radialna od diagonalnej?

Opony radialne są najczęstszym spotykanym rodzajem konstrukcji, opon diagonalnych nie niespotykanym już w ciężarówkach ani samochodach osobowych ale za to możemy je kupić do odpowiedniego motocykla, maszyny rolniczej lub budowlanej. Opony radialny wyparły praktycznie opony diagonalne w najpopularniejszym segmencie, jednak ze względu na niższą cenę można spotkać opony z oznaczeniem D w budownictwie czy rolnictwie, gdzie komfort jest kryterium drugorzędnym a główny prym bierze użyteczność, wytrzymałość oraz nośność takiej opony. Czym się jednak różnią konstrukcyjnie te opony, jakie posiadają wady i zalety? Zapraszam i życzę miłej lektury.

 

Opony radialne

Jak już wspomniałem wcześniej, jest to najpopularniejszy rodzaj opony spotykany na drogach publicznych. Z faktów historycznych, pierwszą oponę radialną do sprzedaży wprowadził Michelin w roku 1946. Główną różnicą pomiędzy oponą diagonalną jest ułożenie kordu, który wbrew pozorom oddziałuje na całą oponę. Opona radialna posiada kordy ułożone jak bieżnik, pod kątem 90 stopni do linii centralnej. Nie można powiedzieć, że kord oplata oponę, ale można powiedzieć, że opona zbudowana jest na kordzie i ułożenie kołowe kordu zapewnia właściwości odpowiednie dla opony radialnej. Nici kordu nie krzyżują się, co pozwala na znaczne zmniejszenie oporów toczenia, zwiększając jednak drgania  w porównaniu do opony diagonalnej. Większa elastyczność opony pozwala na większy jej kontakt z podłożem zapewniając lepszą trakcję i prowadzenie oraz zmniejsza kąty znoszenia. Z wad, kołowe ułożenie kordu powoduje, że nie chroni on boków opony i są one bardziej podane na uszkodzenia a samo uszkodzenie boczne ciężko naprawić lub naprawa jest nawet niemożliwa. Czoło opony za to jest zdecydowanie wytrzymalsze w porównaniu do opony diagonalnej. Sama opona radialna jest trudniejsza do wykonania i droższa w produkcji, co przez wiele lat dyskwalifikowało jej ekspansję rynkową. Dzisiaj jednak każdy nowy samochód wyjeżdża z fabryki na oponach o konstrukcji radialnej gdyż właściwości takiej opony są zdecydowanie lepsze. Mniejsza sztywność, lepsza przyczepność na suchej i mokrej nawierzchni oraz możliwość osiągania dużych prędkości bezsprzecznie wynagradzają większą cenę. Na plus również można zaliczyć zmniejszone opory toczenia a co za tym idzie spalanie paliwa. W oponach budowlanych oraz rolniczych opony radialne sprawują się korzystniej niż opony diagonalne, lepiej radzą sobie na grząskiej nawierzchni i bieżnik jest wytrzymalszy, jednak większa cena (często nawet 2 razy) skłania kupujących do zakupu opon diagonalnych.

 

Opony diagonalne

Pierwszą oponę diagonalną wynalazł Robert William Thompson w roku 1845, a opatentował John Boyd Dunlop w roku 1888. Tak jak wspominałem wcześniej, główną różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami opon jest ich budowa. W oponie diagonalnej kordy ułożone są na przemian, pod kątem mniejszym niż 90 stopni w stosunku do linii bieżnika i pod kątem 20-40 stopni pomiędzy sobą. Każda warstwa ułożona jest w innym kierunku tworząc efekt krzyżowego przecinania się. Taka budowa opony pozwala zwiększyć jej sztywność, zapewnia amortyzację przy wybojach i jest cięższa w uszkodzeniu od opony radialnej. Głównymi wadami opon diagonalnych są dużo gorsze właściwości jezdne, większe opory toczenia oraz wytrzymałość bieżnika. Prędkość maksymalna ograniczona jest w najlepszym wypadku do 100 km/h ze względu na słabą trakcję i duże opory toczenia a sama opona posiada szybciej ścierający się bieżnik niż jej radialny odpowiednik. Opony diagonalne wybierane są głównie dla pojazdów które wymagają wytrzymałości od opony, a że są tańsze od opon radialnych (nawet o połowę), wybierane są często w rolnictwie czy budownictwie. Z zalet opon diagonalnych korzystają również motocykle typu Cross, Enduro lub Chopper gdzie wytrzymałość opony jest ważniejsza niż komfort. Opony diagonalne są również stosowane w jako opony rolnicze.

 

Komentarze do wpisu (0)

Newsletter

Nowości, promocje, specjalne zniżki i kody rabatowe
na Twoją skrzynkę e-mail.

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl